Czy pomost pływający może być prywatny?
Prywatny pomost pływający nad jeziorem to znakomity pomysł dla miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą. Na budowę tych praktycznych konstrukcji decyduje się coraz więcej osób mających dostęp do wody. Czy można wybudować prywatny pomost pływający na jeziorze? Przed każdą taką decyzją zalecamy poznać przepisy dotyczące prywatnych pomostów pływających na wodach publicznych. Zapraszamy do lektury.
Warunki budowy prywatnego pomostu pływającego nad jeziorem
Pomost pływający jest konstrukcją, która samoistnie unosi się na powierzchni wody. Zastępuje on klasyczne, drewniane i metalowe pomosty oparte na podporach. Z reguły pomosty nad wodą są nie tylko obiektem budowlanym, jest to również swego rodzaju urządzenie wodne. Należy wiedzieć, że samowolna budowa pomostu jest nielegalna i może być karana, ponieważ obowiązują w tym zakresie prawa wodne. Warunkiem postawiania takiej konstrukcji jest zgłoszenie lub pozwolenie w przypadku większych obiektów. W większości przypadków podjęcie działań związanych z budową tego rodzaju urządzeń wodnych jest możliwe dopiero po ustaleniu przebiegu linii brzegowej.
Przewodnik po budowie prywatnego pomostu pływającego
Budowa i utrzymanie prywatnego pomostu pływającego na działce jest nieco prostsza od budowy tradycyjnych pomostów stawianych na palach. Do realizacji niezbędne jest usunięcie roślinności porastającej brzeg lub dno jeziora. Na potrzeby eksploatacji pomost rekreacyjny pływający wymaga zakotwienia do dna. Kotwiczenie powinno być sztywne, aby pomost na wodzie pozostawał nieruchomy w różnych warunkach.
Prywatny pomost pływający – uzyskanie pozwolenia
Czy prywatny pomost pływający wymaga pozwolenia na budowę? Jakie formalności są potrzebne do budowy prywatnego pomostu pływającego? Regulacje prawne nakazują, aby tego rodzaju nieruchomości nad jeziorem były zgłaszane, a niekiedy wymagana jest dłuższa procedura w celu wydania zgody na budowę. Wykonanie pomostu o szerokości do 3 m i długości do 25 m wymaga zgłoszenia wodnoprawnego. Jeżeli taka infrastruktura wodna ma być większa, wtedy konieczne będzie pozwolenie wodnoprawne.
Prywatny pomost pływający a przepisy prawa wodnego
Jakie są przepisy dotyczące prywatnych pomostów pływających? Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, pomosty pływające nie zawsze kwalifikują się jako obiekty budowlane. Niemniej, formalności związane z budową prywatnego pomostu pływającego wymagają zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, które wydają uprawnione organy państwowe. Wymogi techniczne prywatnego pomostu pływającego dotyczą też wymiarów, które kwalifikują obiekt do odpowiedniej procedury.
W obu przypadkach procedura jest płatna. Wydawaniem pozwoleń i przyjmowaniem zgłoszeń zajmuje się dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich. Trzeba pamiętać, że właściciel pomostu odpowiada za utrzymanie obiektu w należytym stanie technicznym. W przypadku wód publicznych taka własność prywatna nie może naruszać prawa do korzystania z wody przez inne osoby. Nie może też ograniczać dojścia do akwenu wodnego.
Korzyści z posiadania prywatnego pomostu pływającego
Pływający pomost rekreacyjny może służyć:
- do wędkowania,
- do wypoczynku,
- do cumowania jachtów, łodzi, kajaków itp.,
- przy budowie przystani, mol i platform.
Koszty budowy prywatnego pomostu pływającego nad jeziorem
Koszty realizacji pomostów pływających są bardzo zróżnicowane. Zależą one od wielkości konstrukcji, użytych materiałów, dodatkowego wyposażenia, warunków otoczenia itd. Jakie są koszty utrzymania prywatnego pomostu pływającego? W każdym przypadku takie koszty są inne. Mogą one obejmować także opłaty za ewentualne ubezpieczenie, serwisowanie, przebudowę, przystosowanie otoczenia itp.
Przeczytaj również: Jak zbudować pomost?