Czy pomost pływający jest obiektem budowlanym?

Czy pomost pływający jest obiektem budowlanym?

Własna działka nad akwenem wodnym daje atrakcyjne możliwości rekreacyjne i wypoczynkowe. Jedną z nich jest budowa pomostu pływającego, który pozwoli na wędkowanie, cumowanie prywatnej łodzi, opalanie się lub czytanie książki nad brzegiem jeziora. Przed decyzją o budowie należy jednak poznać regulacje prawne w tym zakresie. Czy pomost pływający jest klasyfikowany jako obiekt budowlany? W artykule wyjaśniamy, co w tym zakresie trzeba wiedzieć, aby takie budowle wodne były wykonane zgodnie z przepisami.

Kwalifikacja pomostu pływającego jako obiekt budowlany

Pomost pływający i obiekt budowlany to mogłoby się wydawać zupełnie innej kategorii konstrukcje. Dlatego realizacja takich obiektów jak infrastruktura wodna może wzbudzać problemy z kwalifikacją konstrukcji zarówno ze strony inwestora, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej. Czy pomost pływający podlega pod prawo budowlane? Nie jest to jednoznaczne, każdy przypadek dobrze jest rozważyć indywidualnie, żeby ustalić, czy konieczne jest zgłoszenie budowlane. Teoretycznie pomost pływający jako infrastruktura budowlana musi spełniać konkretne warunki konstrukcyjne. Niekiedy jednak może być też zarejestrowany nawet jako urządzenie wodne albo łódź.

Pomost pływający a klasyfikacja budowlana

Pomost pływający i prawo budowlane to kwestia, która wzbudza poważne wątpliwości wśród właścicieli działek nad wodą. Nic dziwnego, ponieważ konstrukcja taka nieprawidłowo zakwalifikowana lub postawiona bez zezwolenia może zostać w trybie karnym rozebrana przez służby państwowe, a właściciel zostanie dodatkowo ukarany grzywną. 

Pomost pływający w przepisach budowlanych musiałby mieć konstrukcję zbliżoną do klasycznego pomostu, który podlega jednocześnie pod prawo wodne i budowlane. Teoretycznie pomost jako obiekt pływający nie jest konstrukcją budowlaną postawioną na trwałych palach. Niemniej, na potrzeby eksploatacji pomost pływający jest na trwale zakotwiczony w konkretnym miejscu za pomocą kotwicy martwej. To jej obecność i konstrukcja może budzić wątpliwości, ponieważ poprzez trwałe połączenie z gruntem pomost taki może spełniać wymogi obiektu budowlanego. 

Czy budowa pomostu pływającego wymaga zgłoszenia budowlanego? Zazwyczaj przy dużych konstrukcjach wymagane są pewne pozwolenia, bo podlegają one pod regulacje budowlane. Jednak w każdym przypadku dla bezpieczeństwa warto skontaktować się w tej sprawie z miejscową komisją budowlaną.

Regulacje dotyczące budowy pomostów pływających

Jakie przepisy dotyczą pomostów pływających jako obiektów budowlanych? Zasady budowy typowych pomostów reguluje prawo budowlane oraz prawo wodne. W przypadku pomostu o szerokości do 3 m i długości całkowitej do 25 m potrzebne jest tylko zgłoszenie wodnoprawne. Jeżeli planowany jest większy pomost, wtedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Typowe obowiązki związane z budową pomostu pływającego jako obiektu budowlanego to:

  • ustalenie, czy pomost pływający kwalifikuje się jako obiekt budowlany,
  • zgłoszenie budowy małego pomostu (do 3 x 25 m),
  • uzyskanie zgody na budowę większego pomostu,
  • przygotowanie gruntu i okolic brzegu pod budowę,
  • zadbanie o wykonanie w pełni bezpiecznej konstrukcji.

Wymogi prawne dla pomostów pływających

Pomosty wodne podlegają pod przepisy prawa wodnego i prawo budowlane. Wydawaniem pozwoleń i przyjmowaniem zgłoszeń wodnoprawnych zajmuje się dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich. Przed budową należy złożyć wniosek ze zgłoszeniem lub pozwoleniem na budowę. Oba tryby wymagają dokonania opłaty. Dokumenty należy złożyć w siedzibie nadzoru wodnego właściwego miejscowo. Należy też wiedzieć, że wybudowany pomost nie może utrudniać korzystania z akwenu wodnego dla innych osób.

Sprawdź także: Czy pomost pływający może być prywatny?

 

Dodaj komentarz

Zamknij