Jak wybrać lokalizację dla pomostu pływającego?

Jak wybrać lokalizację dla pomostu pływającego?

Własny pomost pływający to świetne miejsce do wędkowania, wypoczynku nad wodą lub cumowania łodzi i jachtu. Jego budowa wymaga dokładnych przygotowań, aby obiekt był funkcjonalny i nie stwarzał problemów. Budując pomost pływający, lokalizacja konstrukcji jest jednym z najważniejszych czynników dla prawidłowo wykonanej instalacji. Jak wybrać najlepszą lokalizację na pomost pływający? Zapoznaj się z najważniejszymi kryteriami wyboru i ustal właściwe miejsce na pomost.

Budowa pomostów – regulacje prawne

Zazwyczaj pomost traktowany jest jednocześnie jako urządzenie wodne i obiekt budowlany. Dlatego wszystkie prace związane z budową pomostu pływającego mogą być przeprowadzane dopiero po uzyskaniu zgody wodnoprawnej i spełnienia formalności przewidzianych przepisami prawa budowlanego.

Do budowy pomostu o szerokości do 3 m i długości całkowitej do 25 m wymagane jest tylko zgłoszenie wodnoprawne. Koniecznie jest także dokonanie zgłoszenia jego budowy, jako obiektu budowlanego. Jeśli pomost przekracza 25 m, wtedy konieczne jest dodatkowo ubieganie się o pozwolenie na budowę pomostu. Budowa pomostów pływających jest nieco prostsza od budowy tradycyjnych pomostów na palach. Dlatego nie każdy pomost pływający będzie kwalifikować się jako obiekt budowlany.

Jakie są wymagania dla lokalizacji pomostu pływającego?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przy budowie pomostu pływającego, jest ustalenie przebiegu linii brzegowej. Właściciel lub dzierżawca działki powinien wystąpić z wnioskiem o jej wytyczenie. Jest to szczególnie istotne, ponieważ przepisy przewidują możliwość zawieszenia postępowania w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego do czasu, gdy decyzja o ustaleniu linii brzegu uprawomocni się. Linia brzegowa to granica między działką a akwenem wodnym. Jeżeli grunty przylegają do wód ogólnodostępnych, a linia nie jest wyznaczona, działania związane ze zgłoszeniem lub pozwoleniem wodnoprawnym mogą nawet nie zostać rozpatrzone.

Jak wybrać odpowiednią lokalizację dla pomostu pływającego?

Przed decyzją o budowie trzeba sprawdzić, czy lokalizacja pomostu jest odpowiednia. Jak dobrać miejsce na pomost pływający? W pierwszej kolejności należy ustalić, czy budowa w danym miejscu jest dozwolona prawnie. Nie zaleca się budowy pomostów pływających na otwartych akwenach i odsłoniętym wybrzeżu. Takie miejsca są narażone na silne wiatry i wysokie fale. Gdzie najlepiej zamontować pomost pływający? Najlepsze miejsca na pomost pływający to naturalnie chronione i osłonięte brzegi albo basen portowy z falochronem.

Zasady wyboru lokalizacji pomostu pływającego

Przy ustaleniu miejsca na budowę może pomóc producent pomostów pływających. Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze miejsca na pomost pływający? Odpowiednie miejsce na pomost jest kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Wybór lokalizacji pomostu zależny jest od kilku czynników. Należy rozważyć kwestię odległości od brzegu. Jeśli odpowiednia głębokość wody jest daleko od nabrzeża inwestycja, będzie bardziej kosztowna. Konstrukcja nie jest zalecana do miejsc, gdzie dochodzi do ruchów lodu. W takim akwenie wodnym konieczny jest demontaż pomostów każdej jesieni i ponowny montaż wiosną. Przed budową trzeba uwzględnić następujące czynniki:

  • teren pod pomost pływający,
  • głębokość wody dla pomostu pływającego,
  • warunki lodowe,
  • otwartość wybrzeża na wiatr,
  • wysokość fali.

Przygotowanie miejsca pod pomost pływającyf

Przed przystąpieniem do budowy pomostu pływającego trzeba odpowiednio przygotować miejsce, w którym ma on stanąć. To ważny etap, ponieważ od tego będzie zależeć stabilność pomostu pływającego i bezpieczeństwo konstrukcji. W tym zakresie należy:

  • oczyścić dno w obszarze, gdzie ma być umieszczony pomost,
  • sprawdzić głębokość wody, aby dobrać właściwe elementy konstrukcji,
  • rozważyć wyrównanie dna, jeśli jest nierówne lub pochyłe.

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje pomostów  pływających?

Dodaj komentarz

Zamknij