Czy do budowy pomostu potrzebne jest pozwolenie?

Czy do budowy pomostu potrzebne jest pozwolenie?

Właściciele działki nad akwenem wodnym często decydują się na budowę pomostu. To świetny pomysł na udaną rekreację, korzystanie z prywatnej łodzi czy letni wypoczynek nad jeziorem. Przed decyzją o realizacji obiektu trzeba jednak ustalić, czy konieczne będzie pozwolenie na budowę pomostu. Złamanie obowiązujących w tym zakresie przepisów jest karane grzywną a niekiedy nawet rozbiórką konstrukcji. Jakie są wymagania dotyczące pozwolenia na budowę pomostu? Sprawdź, o czym należy pamiętać przed budową, aby uniknąć problemów.

Wymogi pozwolenia na budowę pomostu pływającego

Jakie przepisy regulują budowę pomostów wodnych? Przeważnie pomost kwalifikowany jest jednocześnie jako obiekt budowlany i urządzenie wodne. Dlatego budowę pomostów reguluje jednocześnie prawo budowlane oraz wodne. To kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę pomostu nad jeziorem, zależy od jego wielkości. Dlatego są dwie różne procedury w tym zakresie.

Formalności budowlane i przepisy dotyczące zgłoszenia budowy pomostu zobowiązują tylko zgłosić zamiar budowy konstrukcji, której maksymalne wymiary to 3 metry szerokości i 25 metrów długości. Kiedy należy uzyskać pozwolenie na budowę pomostu? Obowiązki związane z uzyskaniem pozwolenia na pomost wodny większych wymiarów wymagają wstępnego złożenia wniosku i uzyskania dodatkowo zgody na budowę.

Inne formalności związane z pozwoleniem na pomost pływający

Czy do budowy pomostu pływającego potrzebne jest pozwolenie? Zależy to między innymi od wielkości konstrukcji. Ale w przypadku pomostów pływających mamy do czynienia ze specyficzną sytuacją. Klasyczne pomosty stoją na palach i są trwale połączone z gruntem. W związku z tym traktowane są przez prawo jak budowle wodne i ich postawienie regulują przepisy budowlane.

Natomiast pomost pływający nie stoi na palach i połączony jest z gruntem za pomocą kotwicy martwej. W związku z tym teoretycznie nie jest obiektem budowlanym w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Jednak obecność kotwicy może budzić pewne wątpliwości dotyczące kwalifikacji obiektu. Dlatego jeżeli nie mamy pewności, czy jest to tylko urządzenie wodne, czy może obiekt budowlany, należy skonsultować to z lokalną komisją budowlaną.

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę pomostu wodnego

Regulacje prawne dotyczące budowy pomostu zobowiązują do złożenia wniosku przed budową. Zgłoszenia wodnoprawne i wnioski o pozwolenia na budowę składa się do właściwego miejscowo nadzoru wodnego, jaką są jednostki organizacyjne Wód Polski. Decyzja o pozwoleniu wodnoprawnym wydawana jest przez dyrektora zarządu gospodarki wodnej. Koszty związane z pozwoleniem na budowę pomostu to około 220 zł przy złożeniu wniosku. W przypadku zgłoszenia mniejszego pomostu koszt wynosi około 90 zł. Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę pomostu? Dokumentacja niezbędna do budowy pomostu pływającego obejmuje przykładowo:

  • zgłoszenie wodnoprawne,
  • zgłoszenie budowlane,
  • mapy sytuacyjne,
  • szkice i rysunki,
  • dowód wniesienia opłat,
  • zgodę właściciela urządzenia wodnego.

Zasady budowy pomostów pływających w Polsce

Pomosty pływające muszą być konstruowane zgodnie z wymogami wodnoprawnymi i zasadami bezpieczeństwa. Pierwszym punktem w planowaniu budowy pomostu jest wyznaczenie linii brzegowej. Zasady jej wyznaczania reguluje ustawa o prawie wodnym. Formalności obejmują zgłoszenie obiektu lub uzyskanie pozwolenia na budowę. Pomost nie może utrudniać korzystania z akwenu wodnego przez inne osoby. Jego konstrukcja musi spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Pomost powinien być też okresowo serwisowany. Istnieje też możliwość ubezpieczenia obiektu.

Dodaj komentarz

Zamknij